DUI – Driving under the influence

Zatrzymywanie kierowców przez policję w Stanach Zjednoczonych znacznie różni się od praktyk prowadzonych przez policjantów z Polski. Po pierwsze i najważniejsze tutejsza policja nie ma prawa zatrzymać nikogo bez wyraźnego powodu/podejrzenia. Nikt nikogo nie zatrzyma ot tak sobie bo mu sie nudzi na służbie i chce się popisać władzą.
Policja zatrzymuje autko tylko wtedy gdy kierowaca popełnił jakieś wykroczenie i należy mu się mandat, gdy autko nie posiada naklejki rejestracyjnej na obecny rok, gdy autko ma chore światła, gdy kierowca jechał zygzakiem, gdy autko znajduje się na liście skradzionych, itp.

Tutejsza policja organizuje tak zwane łapanki. Łapanki owe przygotowywane są na wielką (w moich oczach) skalę. Ulica na której postanowiono zatrzymać i sprawdzić WSZYSTKICH kierowców blokowana jest przez kilkanaście policyjnych aut. Boczne, odchodzące od niej ulice obstawione są policjantami na motorach by ci mogli udać się w pościg za tymi kierowcami, którzy widząc blokadę decydują się ją ominąć.

Kontroli poddani są wszyscy kierowcy, którzy o danej porze przejeżdżają przez owy punkt. Nie ma wyjątków. Dlaczego wszyscy? Ano dlatego by nikt nie zaskarzył do sądu policji o jakikolwiek przejaw dyskryminacji (np. mnie złapali bo mam czerwony samochód, pewnie się uwzieli na czerwone dziaiaj, a sąsiad przejechał i go nie sprawdzili, itp.)

Dotychczas brałam udział (jako pasażer oczywiście) w jedej takiej kontroli. Przed kilku laty jadąc na lotnisko zostaliśmy zatrzymani w San Francisco. Pan policjant podszedł do auta od strony kierowcy (mojego męża) i przez otwarte okno pochyliwszy się zadał kilka pytań: czy spożywał pan dzisiaj alkohol? (jeśli tak to ile? – w Stanach można mieć promile we krwi, ale nie można ich mieć zbyt wiele), dokąd pan jedzie? kto jest właścicielem auta? proszę pokazać prawo jazdy, itp.
Dłonie kierowcy podczas takiej i jakiejkolwiek innej rozmowy z policjantem, powinny spoczywać na kierownicy. Kierowca nie powinien robić żadnych podejrzanych ruchów. Jeśli dokomenty są w schowku, w torebce na tylnym siedzeniu, lub w bagażniku, należy o tym poinformować policjanta i poczekać na instrukcje, ten najprawdopowobniej zgodzi się by odszukać dokumentów w podanym miejscu. NIE WOLNO Z AUTA WYCHODZIĆ – opuszczenie auta grozi śmiercią!

Policjanci sprawdzający trzeźwość kierowców mają super nosy, wystarczy, że przez otwarte okno od strony kierowcy wsadzą głowę i zamienią kilka słów i już wiedzą czy delikwent nadaje się na dalszy test. W Stanach nie istnieje instytucja dmuchania w balonik, a badanie krwi nie jest obowiązkowe, jeśli kierowca nie wyrazi na nie zgody zostanie mu odebrane prawo jazdy i rozpoczną się spore kłopoty. ALe czasem warto mieć te kłopoty niż iść do więzienia za jazdę pod wpływem.

W czwartek otrzymałam maila od lokalnej policji z takim komunikatem:

Community: Two DUI/DL Checkpoints Planned In ABC Friday Night

Hi Maria,

PRESS RELEASE 
For Immediate Release/Broadcast 

Date: Thursday, July 18, 2013

Event 
Date and Time: Friday, July 19, 2013 between 5pm and 3am 

Incident: Two DUI/DL Checkpoints Planned In 
ABC Friday Night 

Locations: ABC, California. 

Summary: The ABC Police Department will be conducting two DUI and driver’s license checkpoints on Friday night to detect and deter impaired driving and suspended/unlicensed drivers. The locations of the checkpoints will not be disclosed to the public. 

These operations are being conducted to raise the awareness of the dangers of impaired driving by educating motorists, arresting impaired drivers and suspended/unlicensed drivers. 

Funding for these operations has been provided by a grant from the California Office of Traffic Safety, through the National Highway Traffic Safety Administration. 

Prepared By: Sergeant John Done
OTS Project SC13313 

 

W niedzielę otrzymałam maila z takim raportem:

Community: DUI/DL CHECKPOINT RESULTS 3 DUI Arrests – 16 Suspended/Unlicensed Drivers Cited

Hi Maria,

PRESS RELEASE 
FOR IMMEDIATE RELEASE 
Saturday, July 20, 2013
ABC Police Department 
DUI/DL CHECKPOINT RESULTS 
3 DUI Arrests – 16 Suspended/Unlicensed Drivers Cited 

ABC, California – On Friday night, July 19, 2013, between the hours of 6pm and 2am Saturday morning, the XXX Police Department conducted two DUI and Driver’s License Checkpoints in the City of ABC. The first checkpoint was NB Ely Blvd South at Spoonbill Drive between 6pm and 9pm. The checkpoint recorded the following activity: 

327 vehicles passed through the checkpoint 
319 drivers were screened by officers for signs of DUI or license violations 
13 drivers were sent into a secondary evaluation area for further investigation 
7 drivers were arrested 
1 drivers were arrested for DUI 
1 drivers were arrested and cited for driving on a suspended license 
5 drivers were arrested and cited for driving without a license 
1 driver was cited for a provisional license violation for having passengers 
0 vehicle was impounded for 30 days 

The second checkpoint was EB East Washington Street at Lakeville Street between 10pm and 2am. The checkpoint recorded the following activity: 

435 vehicles passed through the checkpoint 
427 drivers were screened by officers for signs of DUI or license violations 
43 drivers were sent into a secondary evaluation area for further investigation 
12 drivers were arrested 
2 driver was arrested for DUI 
3 drivers were arrested and cited for driving on a suspended license 
7 drivers were arrested and cited for driving without a license 
0 vehicles were impounded for 30 days 

The following drivers were arrested for DUI during the two checkpoints: 
Scott Ross, age 50, from ABC 
Pedro Vega Morales, age 42, from ABC 
Pedro J. Caballeropintos, age 34, from ABC

Funding for this program has been provided by a grant from the California Office of Traffic Safety (OTS), through the National Highway Traffic Safety Administration. 

PREPARED BY: Sergeant John Done 
ABC Police Department 
Special Operations – Traffic Team 

Niezły wynik – prawda?
Tak to się robi w Ameryce proszę państwa.
Żadne tam: “panie władzuchno, ja przepraszam, to się już więcej nie powtórzy, może zmniejszymy ten mandacik, może jakiś prezencik dla pana żony? itp”

dui-roadblock

Żródło: http://myduicheckpoint.com/california-dui-checkpoints-for-saturday-june-8-2013/


Comments

Jak to się robi w Ameryce — 1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *