Mimo iż jestem ogromną fanką sushi i surowe ryby w połączeniu z ryżem (nigiri lub maki) mogłabym jeść codziennie, to skorupiaki i mięczaki (tzw. owoce morza) we wszelkiego rodzaju daniach absolutnie mnie nie pociągają.
Zastanawiałam się czemu tak mam, bo przecież nie chodzi tu bynajmniej o smak owych morskich stworów – w potrawach sushi kawałek ośmiornicy, krewetki czy kraba przełykam z zadowoleniem:-)
Przez jakiś czas przyglądałam się przepisom i zdjęciom potraw z owoców morza. Niczym Pomysłowego Dobromira stuknęła mnie w głowę myśl: przyczyna mojej dezaprobaty nie leży w smaku, a w wyglądzie owych dań. Nie potrafię zaakceptować muszli i skorup w mojej zupie, makaronie czy ryżu.
Śmieszy mnie samą ten fakt, bo oto sznycelka z kością wcinam ze smakiem, bądź skrzydekło kurczaka w rosole nic mi nie wadzi, to jednak ta muszla, ten zewnętrzny układ kostny skorupiaka lub mięczaka strasznie mnie niesmaczy.

Może to brak tradycji, nie wychowałam się na daniach z owoców morza.
Może to złudzenie optyczne (albo i nie złudzenie), że oto na talerzu same muszle leżą, a gdzie właściwy posiłek.
Może jeszcze coś innego tkwi w mojej głowie, że się przekonać nie mogę do owych potraw, w domu naszym ich nigdy nie przygotowuję, a i w restauracjach, które się specjalizują w tych rarytasach, ja wybiorę mięso ‘tradycyjnej’ ryby lub zwierza czterokopytnego:-)

Weźmy na przykład to oto zdjęcie – żródło wikipedia:

Niejednej osobie ślinka pocieknie na widok takiego posiłku, a ja zdecydowanie wolałabym w zamian ziemniaczki z koperkiem, mizerię, jajko sadzone i może kalafiora:-)
Coś jest pięknego w tych muszlach, ale gdy te muszle łączą się z makaronem, warzywami, sosami, to robią się według mnie takie bleeeeee. No jakby ktoś śliczne kamienie kazał mi jeść.

Taką oto jestem kulinarną abnegatką w temacie owoców morza:-)

A Wy?


Comments

Danie alla muszla — 1 Comment

  1. Skorupiaków nigdy nie jadłam i bynajmniej wyglądem nie zachęcają mnie to ich zjedzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *