Jest wtorek, 9 lutego, 2010 godzina tam nad Wisłą 1:51 – środek nocy (przeszło 3 lata mieszkam w Stanach i jeszcze nie zmieniłam zegara w komputerze, zawsze pokazuje mi polski czas, pewnie już tak zostanie).
Wróciłam ze szkoły, za oknem spory deszcz, mąż jeszcze w pracy. Relaksuję się z kubkiem kawy przed kompem.
Fejsbuk dla mnie nudny (być może nie odkryłam tych wszystkich jego fascynujących gier i pewnie już nie odkryję), na naszej-klasie podobnie (minęły już dawno dni zawziętego szukania bliskich i dalekich pogubionych gdzieś w świecie znajomych), fotoblogi na które zaglądam bez nowych zdjęć (trzeba cierpliwie czekać aż autorzy dodadzą coś nowego), wiadomości nie śledzę żadnych, zatem gdzie Filipinka w takiej sytuacji się udaje?
Otóż proszę moich czytelników jest takie jedno miejsce w sieci, gdzie przepadam bez reszty gdy tylko pojawia się w moim życiu taki czas, że nie mam nic do roboty. Oczywiście czasami przepadam tam bez reszty gdy mam bardzo dużo do zrobienia. To taka moja ucieczka przed nudą i/albo obowiązkami, którym nie chce stawić czoła.
Taka podróż sentymentalna do czasów mojego szarego dzieciństwa.

http://allegro.pl/47936_pamiatki_prl_u.html

Na tą chwilę Allegro posiada 5097 aukcji w tej tylko kategorii. To co najmniej pięć tysięcy dziewięćdziesiąt siedem przedmiotów z historią, bądź bez, starych i trochę nowszych, oryginalnych lub imitowanych, cennych, bezcennych i po prostu śmieci, zaangażowanych w ustrój ówczesnej epoki, bądź głęboko z nią walczących, przedmiotów z którymi zetknęłam się jako dziecko, bądź wiem o ich istnieniu tylko z allegro.
Autentycznie kocham szperać pośród tych aukcji. Godzinami mogłabym klikać w każdy z osobna przedmiot, żeby przyjrzeć się bliżej zdjęciom oraz opisom skąd pochodzą, do kogo należały, jaką mają dzisiaj wartość – ile ludzie chcą za nie zapłacić licytując bądź ‘kupując teraz’.
Tutejszym językiem powiedziałabym: this is awesome & super cool!

Jasne, że czasem coś kupuję.
Mam malutką kolekcję starych mydeł w mojej łazience (jedno z nich ma tyle lat co ja!), w kuchni ‘babcine’ herbaty i komplet butelek po mleku i śmietanie.

Pamiątki PRL-u na Allegro to również kopalnia prezentów, oczywiście dla tych, którym podarki z roku ich urodzenia lub dzieciństwa sprawiają frajdę. Mnie sprawiają ogromną! Prezenty dla mnie mogą pochodzić z tych aukcji, będą zawsze rewelacyjnymi niespodziankami, czasami bardzo tanimi, ale z ogromną wartością sentymentalną.

Oto mój ostatni zakup, jedyne 10 złotych:

Pamiętacie takie torebki?
Pamiętacie inne: R jak Ryż i M jak mąka?
Rozglądam się za nimi na Allegro:-)


Comments

Pamiątki PRL-u na Allegro — 9 Comments

 1. No cóż, moja babcia ostatnio odnalazła wybitnie PRLowski twór – 3 skrzynki wódki z czerownoą kartką :D Oryginalne, zaplombowane, wtedy się kupowało cokolwiek się pojawiło :) A te skrzynki tak dobrze schowała, aby jej ktoś przpadkiem nie skonsumował, że sama nie mogła ich przez 25 lat znaleźć ;)))) To dopiero było odkrycie, a teraz są eksponaty ;))

 2. Brawa dla babci, oto przykad jak zapominanie czasem na dobre wychodzi!
  Wodka moze sie przydac na wesele prawnukow.
  Albo na ‘dorobienie’ do emerytury na Allegro:-)

  Wino im starsze tym lepsze, a jak to jest w przypadku wodki?

 3. Wódka to chyba wietrzeje i procent ucieka, ale ja się na tym nie znam

 4. No tej podobno nic się nie stało, bo jedna butelka poszła do degustacji ;))
  Wartośc porcentowa bez uszczerbku, jednyny mankament jest taki, że na zakrętkach ślady korozji widać ;)))

 5. Doprawdy? No to wstyd, bom nigdy nie widział :)
  Prawdą też jest, że w sklepach bywam rzadko, a kiedy już muszę, nie robię za turystę i wchodzę po to, co trzeba bez latania wzrokiem po półkach. Wiem, typowo męskie.

  !Pozdrawiam

 6. Są są, robi się tego mało, ale jeszcze ludzie kupują, za to nie mamy tak jak
  pokazują w filmach amerykańskich w tych dużych baniakach plastikowych,
  chociaż może do nas dojdzie niedługo bo soki pomarańczowe już w baniakach są.
  Pozdrawiam również wszystkich

 7. Cześć,
  Ja zbieram polskie alkohole czy jest możliwość odkupienia jednej butelki?

  Pozdrawiam
  Czajkus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *