UWAGA: Nie czytać przy jedzeniu!

Pomieszczenia zwane łazienką, toaletą, ubikacją, klozetem, ustępem, wc, wychodkiem, tamgdziekrólpiechotąchodzi, kibelkiem, sanitariatem itp, dzielą się na zamknięte i otwarte. I tą właśnie zamkniętość i otwartość opiszę tutaj z dwóch perspektyw: zamkniętych lub otwartych drzwi tego miejsca, oraz klapy głównego w nim przedmiotu.

Pozwólcie, że wyrażę się jaśniej.

Spostrzeżenie pierwsze.
Łazienki w amerykańskich domach są pomieszczeniami, w których zamyka się drzwi tylko jeśli ktoś jest w środku, tylko, jeśli ktoś korzysta z ubikacji w danej chwili. Pozostałą część dnia, nocy, czasu, drzwi są zawsze otwarte. To taki znak dla amerykanów, że śmiało można wejść, nikogo w środku nie ma, nikomu się nie przeszkodzi. Tak to tutaj działa.

Spostrzeżenie drugie.
To już nie kulturowe, nie typowo polskie, albo typowo amerykańskie zachowanie. To dotyczy wszystkich, wszędzie. To już tylko moja opinia, moje gusta.
Nie lubię gdy klapa, deska sedesowa znaczy się, znajduje się w pozycji pionowej, czyli gdy nie zakrywa zawartości muszli. Nie ważne jakiej klasy kibel, nie ważne kto i za ile go zaprojektował, nie ważne czy woda do spuszczania ma kolor niebieski lub różowy i ślicznie przy tym pachnie, za nic mnie taka łazienka nie zachwyci, bo ja zwrócę uwagę tylko na TO. Tylko TO stanie się brzydkim centrum łazienki. Po to tak sprytnie zaprojektowano deski klozetowe, żeby po skorzystaniu z toalety ładnie ustępik zakryć.

Jest kilka argumentów, które powinny przekonać tych co nie ‘zamykają’.
Po pierwsze, cóż niby jest tam w środku co warto eksponować? Trochę wody czekającej na nasze odchody?
Po drugie, te nasze wszystkie maciupeńkie łazieneczki, gdzie umywalka jest 3 centymetry od muszli, myjemy się i nie ma rady woda kapie sobie wszędzie, mocząc przy tym i deskę.
Po trzecie, ile razy coś nam już tam wpadło, a nie stałoby się tak gdybyśmy klapę opuszczali?
Po czwarte, według jakiejś tam szkoły wschodu, może nawet według Feng Shui, cała dobra energia naszego domowego ogniska sobie tam ucieka. Oj chyba nie chcemy tego co dobre spuszczać wraz z papierem toaletowym i całą resztą, co?

Zatem gdy oprowadzasz mnie po swoim nowym pięknym mieszkaniu, pamiętaj, zachwyci mnie pewnie wiele, ale nigdy nie łazienka z ubikacją ‘na wierzchu’:-)


Comments

Nie Lubię — 2 Comments

  1. Ja też na to zwracam uwagę i u mnie zawsze jest zamknięty i moich wszystkich domowników nauczyłam zamykac

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *