Tu byłam z Maverickiem. Śliczne miejsce, tylko ja gópia fotek nie potrafię dodawać na mojego bloga.

Zamek Tenczyn został wzniesiony w XIV w. przez Andrzeja Toporczyka ówczesnego wojewodę krakowskiego, zapewne w miejscu dawnego drewnianego zamku Nawoja z Morawicy. W XV w. rozbudowany, m. in. o wieżę zwaną Nawojową, ok. 1570 r. przekształcony przez Jana Tęczyńskiego w renesansową rezydencję. Na początku XVII w. zamek został ufortyfikowany pięciobocznymi bastionami i barbakanem. W 1656 r. spalony przez Szwedów i od XVIII w. opuszczony.
Nad bramą stylizowana tarcza herbowa Tęczyńskich (Topór i herb hrabiowski rodu dwugłowy orzeł). Długa sień, dawniej sklepiona wyprowadza na przygródek otoczony murem obwodowym z XVII-to wiecznymi bastionami: Grunwaldzkim (przy sieni) i Tenczyńskim, oraz gotycką, zapewne z XV w., wieżą – turmą, połączoną dalej z wieżą Izabela, która styka się z murami części mieszkalnej. Przez budynek bramy i wieżę Nawojową przejście na dziedziniec zamku właściwego opartego o dawne gotyckie założenie. W narożu baszta “Dorotka” – stołp. Pomiędzy skrzydłem wsch., a wieżą Nawojową – pozostałości kaplicy zamkowej, zapewnie pierwotnie gotyckiej, przebudowanej ok. 1610 r.
Pobliski Tenczynek od chwili założenia w XIV w. pełnił funkcję osady służebnej zamku tenczyńskiego. Od połowy XVII w. w Tenczynku wydobywano węgiel kamienny. Kościół parafialny, wzmiankowany w połowie XIV w.; obecny barokowy z lat 1728-42, fundacji Czartoryskich, kilkakrotnie rozbudowywany i odnawiany. obok kościoła – dzwonnica sprzed 1748 r., plebania z poł XIX w. i cmentarz gdzie znajduje się m. in. grób Bogumiła Kobieli (1931-1969) pochodzącego z Tenczynka.


Comments

Ruiny zamku w Tenczynku — No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *