Śniło mi się dzisiaj, jak spaceruję nie pamiętam z kim, po dzielnicy Gdyni, tej na której mieszkałam z lat 20. Chodzę między blokami, zaglądam do znajomych sklepów i mówię tej osobie, że tak często mi się śni właśnie to osiedle. No bo wiecie, tam we śnie to mi się wydawało, że to prawda. Więc pokazuję paluchami i mówię: „O zobacz! To mi się zawsze śniło, i to, i to, nic się nie zmieniło”. A potem czytamy w gazecie doniesienia o tym, że jakiś ocean nagle podniósł swe wody, bo się jakaś góra lodowa strasznie szybko roztopiła. No i tutaj mój sen zaczyna być podobny do filmu ‘Armagedon’, czy ‘Dzień zagłady’. Jedna wielka katastrofa i na wszystko jest już za późno. Wszystko zostaje zalane wodą i chyba toniemy.

Odkurzając piętro dzieci ćwiczyłam w myślach rozmowę. Po niemiecku oczywiście. Bosz, 5 zdań a ja powtarzałam i powtarzałam, żeby tylko dobrze wyszło. Ale i tak najważniejsze to się odważyć zagadać. Udało się! Powiedziałam: „że muszę wyjść do Gabrysi, bo potrzebuję Nachhilfe z niemieckiego, że mam w przyszyły piątek test i za nic nie rozumiem pasivu i konjunktivu, że to będzie trwało jedną albo dwie godziny i że potem wrócę do domu. No i że wieczorem to bym chciała wyjść na koncert, bo koleżanka z Mozarteum gra na skrzypcach, ale to dopiero po kolacji, którą przygotuję”.
Ufffff, nie macie pojęcia ile to mnie kosztowało, to słuchanie samej siebie jak się jąkam. Zapytał się mnie czy jestem chora, co się stało, że tak ładnie z nim rozmawiam, że nawiązuję relację. Cieszył się, że zaczęłam do niego mówić sama z siebie.

Wsiadłam na rower, jakoś lekko mi się jechało, kwadrans i byłam u Gabrysi. Lekcja o końcówkach przymiotnika w różnych przypadkach i rodzajach, o stronie biernej i trybie przypuszczającym. Zrobiłam przy niej kilka ćwiczeń, a ona na to, że bardzo dobrze mi idzie i że to potrafię. Chciałabym też to potrafić na teście. No i potem już na zawsze.

Piękniusie słoneczko, ciepły dzień.

fliessend Deutsch sprechen – mówić płynnie po niemiecku
sich in Warschau niederlassen – osiąść w Warszawie


Comments

Do południa — No Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *